металургійні провінції

 
 

металургійні провінції
Терени України за доби ранньої та середньої бронзи входили до складу Циркумпонтійської металургійної провінції, а за пізньої бронзи на них поширювалися, відповідно, Євразійська металургійна провінція зі Сходу та Європейська металургійна провінція з боку Карпатського басейну. Умовний кордон поміж цими провінціями проводили вздовж течії Дніпра. Обмеження західного кордону Євразійської металургійної провінції межиріччям Сіверського Дінця та Дону дозволяє зробити припущення, що на базі розробки Бахмутських родовищ мідної руди та жвавого функціонування Донецького гірничо-металургійного центру сформувалась окрема Дніпро-Донецька металургійна область. Її майстри конструктивно синтезували досягнення Європейської та Євразійської металургійних провінцій, виробивши власну номенклатуру бронзових виробів.

 

Загалом же сировина для плавлення бронзи надходила з Балкано-Карпатського, Північнокавказького та Приуральського регіонів. Дефіцит її частково долали за рахунок розробки родовищ міді Донбасу та Волині. Найактивніше обробку бронзи провадило населення Степу (ямна спільнота, кемі-обинська культура, катакомбна спільнота, Бабинська культура, зрубна спільнота, Сабатинівська та Білозерська культури), Прикарпаття (культури шнурової кераміки, комарівська, Ноуа) та Закарпаття (культури Отомань, Фельшесеч-Станове, Гава). Культури Північної України (середньодніпровська, Тшинецька, Сосницька, Мар'янівська, Бондарихинська, Білогрудівська, Лебедівська) відчували істотну нестачу бронзи. Від ХІІ ст. до н.е. спостерігається криза бронзоливарного виробництва, а в ужиток входять перші серійні залізні вироби.

Нерівномірність розвитку окремих областей Старого Світу за доби бронзи стає ще відчутнішою. У Месопотамії та Єгипті бронзова доба практично збігається з утворенням перших держав (цивілізацій). В інших регіонах все ще тривав розвиток доцивілізаційних процесів. У II тис. до н.е. держави формуються на півдні Циркумпонтійської зони (Хетське царство в Малій Азії), на островах Егейського моря та на півдні Балканського півострова (Крито-Мікенська цивілізація).


Создан 13 апр 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником